Do redakce jsme dostali na recenzi stativ Giottos MT 8281 s hlavou Giottos MH1300 3D, který jsem měl možnost otestovat na fotoexpedice do Toskánska a také o týden později na fotoexpedici do Českosaského Švýcarska. Z mnoha zkušeností, kdy jsem stativ jen převážel, ale také nosil v náročném terénu, jsem sepsal následující hodnocení.
Uhlíkový stativ Giottos MT 8281 jsem měl k dispozici s 3D kulovou hlavou Giottos MH 1300 3D, v podstatě top nabídky Giottos (dala by se také použít hlava MH 3300 3D - nosnost 20 kg).
Nejdříve ke stativu: Giottos MT 8281 je obrovský a stabilní. Má tříčlánkové nohy vyrobené z šestivrstvých uhlíkových vláken. Působí standardně karbonově, takže na dotyk „teplý“ materiál, přesto v horní části výrobce přidal molitanové úchyty. Vždycky je uvítám na hliníkových stativech, ale tady výrobce chválím, držet studený kov nebo uhlík není vždy příjemné, navíc se potí ruka. S molitany je nošení stativu Giottos MT 8281 příjemné.
Tento uhlíkový stativ je vysoký 81 cm a pokud jej rozložíte, další dva dílky jej vytáhnou na 175 cm. Jak vidíte na dalších obrázcích, celková výška s vytaženou středovou výškou vás pak dostane na cca použitelných 2,4 metru. I v této výšce se fotoaparát hodí, zde je například HDR obrázek pořízený v Toskánsku letos v létě na naší 6. fotoexpedici.
Fotoaparát jsem potřeboval s ohledem na perspektivu dostat co nejvýše a 2,5 metru se opravdu hodilo.
Díky použitému materiálu z uhlíkových vláken je Giottos MT 8281 přes svou pracovní 81centrimetrovou výšku lehoučký - váží krásných 2,5 kg. Na fotoexpedicích jej někteří členové potěžkali a poněkud hořce zaskuhrali, že jejich malý a nepevný stativ váží v podstatě podobně.
Není to úplně cestovní hmotnost (a zejména délka) pro delší treky a náročné výšlapy - to určitě ne (hlavně je neskladný), ale pro pohyb od auta kilometr nebo dva nebo při běžném terénním focení s dobrou dostupností nevidím ve velikosti problém. Jako spoluzavazadlo jej do letadla ale nedostanete.
Jednotlivé segmenty nohou Giottos MT 8281 se uvolňují souosými upínáky, které fungují hladce a dokážou nohu pevně ukotvit. Konečná fáze upnutí je zřejmá a nebudete mít tendenci zbytečně dotahovat. Díky tomu, že nohy jsou 36, 31 a 28 mm široké a dlouhé, stativ při jejich vysouvání nasává venkovní vzduch. Vždy to mě ve vyvolávalo nejistotu, zda s sebou nenasává také prach, pyly apod. Ty by později mohly způsobovat problémy uvnitř upínacího mechanismu a při jeho mazání.
Základna Giottos MT 8281 je hořčíková a má malou (až příliš malou) vodováhu. Na jejím boku je místo pro šroub s háčkem na přenášecí popruh. K němu je připojena látková kapsička se servisními klíči.
Středová tyč průměru 36 mm je opatřena standardním háčkem pro zpevnění sestavy a ochraně před jejím případným převrhnutím větrem. Výška v kohoutu, jak rád používám, je 175 cm bez vytažené středové tyče. Ta se fixuje velkou dvoukřídlou matkou.
Tento stativ vlastním od
Tento stativ vlastním od podzimu a zde jsou postřehy: při teplotách pod nulou začíná tuhnout (vazelína) v upínacím mechanizmu nohou a ovládáni je značně stíženo/nemožné. Gumové patky nohou jsou zbytečně velké a měkké (vyměněno, stativ na nich nebyl 100% stabilní) Stativ je jinak robustní a stabilní, takže až na pár drobností spokojenost.
Děkuji za doplnění recenze o
Děkuji za doplnění recenze o cenné informace. V zimě jsem jej netestoval, takže to snad ostatním doplní názor